05.08.2005r.

Morgunblaðið

Hvannadalshnjúkur jest niższy: 2110 metrów

Hvannadalshnjúkur - 2110 metrów Wczoraj, premier Halldór Ásgrímsson ogłosił uroczyście, ze schodów siedziby rządu, wyniki najnowszych pomiarów najwyższego szczytu Islandii - Hvannadalshnjúkur. Na podstawie najnowszych badań, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, ustalono, że góra ma wysokość 2110 metrów, a dokładnie 2109,6 metra. "To czego uczyliśmy się w dzieciństwie, właśnie się zmieniło" - powiedział premier Islandii na konferencji prasowej. Według wcześniejszych pomiarów, sprzed ponad stu lat, Hvannadalshnjúkur mierzył 2119 metrów. Obecna przy wystąpieniu premiera, minister ochrony środowiska, Sigríður Anna Þórðardóttir, oznajmiła, że co roku planowane są pomiary różnych innych miejsc na Islandii.

Pomiary Hvannadalshnjúkur prowadził Islandzki Instytut Geodezyjny (Landmælingar Íslands) w dniach 27 - 29 lipca. Magnús Guðmundsson, dyrektor Landmælingar Íslands, ogłosił, że najwyższy szczyt Islandii będzie mierzony od teraz regularnie co 10 lat.

Hvannadalshnjúkur jest drugim, co do wielkości szczytem skandynawskim. Najwyższy jest Galdhöpiggen w Norwegii, mierzący 2469 metrów.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved