23.02.2006r.

Morgunblaðið

Islandzka korona traci gwałtownie na wartości

ISK Międzynarodowa agencja analiz ekonomicznych Fitch opublikowała raport, w którym obniżyła ranking Islandii ze "Stabilnego" na "Ujemny". W raporcie można przeczytać, że islandzka ekonomia wykazuje oznaki przeciążenia - jako przykład podaje się m.in. rosnącą inflację, bardzo znaczny wzrost branych kredytów czy powiększanie się długu zagranicznego. Autor raportu uważa, że Islandia może liczyć się z "twardym lądowaniem".

Premier Halldór Ásgrímsson powiedział, nie może się zgodzić z twierdzeniami zawartymi w raporcie, iż rząd popełniał błędy w polityce ekonomicznej Islandii. Szefowa Departamentu Analiz Landsbanki Íslands Edda Rós Karlsdóttir określiła raport Fitch jako "niezrozumiale krytyczny". Media islandzkie zwracają jednak uwagę, że Edda Rós zasiada również w zarządzie Krajowej Spółki Energetycznej Landsvirkjun, która podejmowałą decyzję o budowie kontrowersyjnej zapory wodnej w Kárahnjúkar oraz huty aluminium w Reydarfjörður. To między innymi te inwestycje wymienia się jako jedne z powodów przeciążenia ekonomicznego Islandii.

Islandzka giełda zareagowała nerwowo po opublikowaniu raportu. Media międzynarodowe wspominają nawet o "islandzkim krachu finansowym", który odbija się na światowych rynkach, nawet w Brazylii czy Republice Poludniowej Afryki. Islandzka korona, której kurs spadł w stosunku do dolara w ciągu ostatnich miesięcy o 4,7%, we wtorek straciła na wartości do dolara kolejne 4,5%, co jest największym spadkiem w ciągu jednego dnia islandzkiej korony w ciągu ostatnich niemal pięciu lat.Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved