16.10.2006r.

Blaðið

Szał polowań na pardwy rozpoczęty - weź mapę i kompas!

Polowania na pardwy wznowiono ponownie w roku 2005, po dwóch sezonach łowieckich przerwy. Obecny sezon będzie trwał od 15 października do 30 listopada. Myśliwi zachęcani są do "spokojnego" rozpoczęcia łowów, by nie wszyscy naraz wykorzystali swój limit, który wynosi 15-20 sztuk tych ptaków.

Mięsem pardw, jak i jego produktami nie wolno handlować, w ten sposób, złowione ptaki można wykorzystać tylko do przygotowania posiłków dla własnej rodziny. Pardwie mięso jest bardzo popularnym daniem na bożonarodzeniowy, islandzki stół.

Polowania na pardwy cieszą się popularnością na terenie całej Islandii. Myśliwych ostrzega się, by bardzo dobrze przygotowali się do tego rodzaju "rekreacji". Chodzi głównie o zaopatrzenie się w dobre mapy, kompasy, czy GPRSy. Często bowiem zdarza się, że polujący na pardwy gubią się w górach, kiedy tracą orientację w terenie.

Pardwy są ptakami - rezydentami. Zamieszkują rejony podbiegunowe oraz północne rejony Eurazji i Ameryki Północnej (także Grenlandii). Upodobały sobie wrzosowiska, góry i tundrę.


Z racji rozpoczynającego się szału islandzkiego "pardwobrania" oraz zbliżających się świąt z pardwą (na Islandii) w roli głównej, do naszych przepisów kulinarnych dodaliśmy przepis na zupę z pardwy (rjúpusúpa), zaproponowany przez samego szefa kuchni z ekskluzywnej restauracji w Perlanie. Myślę, że w polskich realiach, można pardwę zastąpić innym ptakiem (np. kaczką) i spróbować choć przybliżonego smaku tej zupy ;)Skomentuj tę wiadomość na forum
Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved