28.06.2004r.

Opracowanie: Fortuna-Sálfræðingur

100 lat islandzkiej parapsychologii


Dokładnie 100 lat temu, w roku 1904 znany pisarz i wydawca Dinar Hjorleifsson Kvaran powołał w Reykjaviku do życia grupę, która rozpoczęła systematyczne badania zjawisk parapsychologicznych. Grupa ta w 1905 roku przyjęła nazwę "Stowarzyszenie Eksperymentalne".

Zjawiska paranormalne oczywiście były znane na Islandii już o wiele wcześniej, zanim podjęto jakiekolwiek próby ich naukowego wyjaśniania. Można się o tym przekonać zwracając baczniejszą uwagę na przepojony spirytualizmem islandzki folklor, czy literaturę. Na przykład już w Sagach z XII wieku można odnaleźć wątki związane z różnego rodzaju zjawami i złymi duchami. Ciekawe jest to, że również współcześnie wielu Islandczyków wierzy w istnienie tego typu zjaw i ich wpływ na codzienne życie.

"Stowarzyszenie Eksperymentalne" poddało szczegółowym analizom zdolności mediumistyczne Indiridi Indiridasona (1883-1912). Sławił się on tym, że potrafił materializować i dematerializować różnego typu obiekty, wprawiać w ruch i lewitację przedmioty (np. meble) oraz wywoływać niezwykłe zjawiska akustyczne (np. stukanie w ścianę, wydawanie dźwięków z instrumentów muzycznych, symultaniczne wydawanie z siebie wielu głosów).

Innym Islandczykiem, którego badano pod kątem zdolności paranormalnych, był Johannes Jonsson (1861-1944), znany jako "Śniący Joe". Był on znany z jasnowidzących snów, w trakcie których pojawiały się wizje dotyczące zagubionych obiektów i odległych zdarzeń. Wiele ze snów miało naturę praktyczną. "Śniący Joe" pomagał odnaleźć zagubione owce, czy też podawał pozycję i dzień zawinięcia statków do portu.

Obecnie parapsychologią na Islandii zajmuje się Erlendur Haraldsson, profesor Uniwersytetu Islandzkiego w Reykjaviku. W ostatnich latach rozpoczął realizację badań nad dziećmi, które ujawniają niezwykłe wspomnienia. Ich pochodzenie wyjaśnia się istnieniem wcześniejszych wcieleń. Interesujące w analizach Haraldssona jest, to, że we wspomnieniach dzieci zauważa on rys psychologiczny osób, czego w ogóle nie stwierdzano we wcześniejszych badaniach tych zjawisk.


Na podstawie: Gissurarson L.R., Haraldsson E. (2002). History of Parapsychology In Iceland. International Journal of Parapsychology, 12, 29-50.




Skomentuj ten artykuł na forum





Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved