19.04.2005r.

Miasto nie tylko z blachy falistej


Widok na dachy pokryte blachą falistą Jeśli spojrzy się na panoramę Reykjavíku, to rzuca się w oczy olbrzymia ilość dachów z blachy falistej, pomalowanych na wesołe kolory. Inaczej rzecz się ma jeśli chodzi o kształty budynków - ich różnorodność wydaje się zależeć głównie od tego, czy kawałki metalu położono poziomo czy pionowo. Jednak bliższe spojrzenie na miasto ujawni, że pomiędzy domami pokrytymi kolorową blachą, znaleźć można przykłady wspaniałej architektury, dzieła wybitnych twórców, zarówno klasyczne jak i bardzo nowoczesne, katedra Hallgrímskirkja połączone ze sobą często w bardzo ciekawy sposób. Doskonałym przykładem jest tu, przewyższająca wszystkie budowle w mieście, katedra Hallgrímskirkja, z której rozpościera się widok na całe miasto. Budowa tego kościoła trwała około 40 lat, a jej nazwa pochodzi od nazwiska poety - Hallgrímura Péturssona, luterańskiego duchownego i autora niezwykle ważnego zabytku islandzkiego piśmiennictwa, czyli Hymnów Pasyjnych.


widok na siedzibę Teatru Narodowego Bardzo ciekawym budynkiem jest siedziba Teatru Narodowego, budowa której zaczęła się w 1928 roku. Islandzki Teatr Narodowy został otwarty w kwietniu 1950 roku. W budynku znajdują się trzy sceny różnych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę na interesujący projekt budynku i wykorzystanie bazaltowych filarów i innych nawiązań do naturalnego krajobrazu Islandii.


widok na budynek sklepu Nathan & Olsen Będąc w stolicy warto również zobaczyć wybudowany w roku 1916 stylowy budynek sklepu Nathan & Olsen, na rogu ulic Austurstræti i Pósthússtræti. Budynek ten był pierwszym wysokim budynkiem w Reykjavíku i zarazem pierwszym oświetlanym światłem elektrycznym.



Hotel Borg na placu Austurvöllur Istniejący od 1930 roku, niezwykle komfortowy Hotel Borg, dla niektórych jeden z symboli Reykjavíku jako miasta eleganckiego, mieści się na Pósthússtræti 11, tuż obok budynku Nathan & Olsen. Hotel Borg, założony w roku 1930 przez zapaśnika olimpijskiego Johannesa Josepssona, gościł wiele sław, m.in. Marlenę Deitrich, laureata literackiej nagrody Nobla Williama Faulknera czy laureata nagrody Nobla z dziedziny fizyki Nielsa Bohra. Hotel został odrestaurowany w latach 1993 - 1997.


Siedziba spółki Eimskip Za to budynek siedziby firmy Eimskip, zbudowany w latach 1919-21, był pierwszym na Islandii budynkiem z windą pasażerską. Przez 80 lat służył jako główna siedziba spółki.




Katedra Kristkirkja W katedrze Kristkirkja przy Havallagata 16 znajduje się diecezja rzymsko-katolicka. Katedra została poświęcona przez papieża Piusa IX w roku 1923. Przekazał on wtedy również m.in. statuę Chrystusa, którą można oglądać nad górnym ołtarzem. Najcenniejszym zabytkiem w katedrze jest datowana na XIV wiek rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, którą papież Jan Paweł II koronował podczas swojego pobytu na Islandii w roku 1989.



Budynek Uniwersytetu Islandzkiego W latach 1936-40 zbudowany został gmach centralny Háskoli Íslands - Uniwersytetu Islandzkiego. Uniwersytet Islandzki jest uczelnią państwową, założoną w 1911 roku. Podczas pierwszego roku istnienia zapisanych było 45 studentów. Dzisiaj, Uniwersytet Islandzki jest miejscem nauki dla około 8000 studentów na jedenastu wydziałach.



Guðjón Samúelsson Gdy się przyjrzeć tym budynkom, to różnią się one od siebie wyglądem, stylem i funkcją. Jednak jest coś, co łączy je ze sobą - wszystkie zostały zaprojektowane przez słynnego islandzkiego architekta Guðjóna Samúelssona.

Guðjón żył w latach 1887 - 1950 i był niezwykle utalentowanym artystą, którego celem było wytworzenie narodowego stylu architektonicznego na Islandii. W 1919 roku ukończył studia architektoniczne w Kopenhadze. Od 1930 roku piastował stanowisko głównego architekta kraju. W swojej pracy wykorzystywał motywy oraz materiały z islandzkiej przyrody, szczególnie często formacje bazaltowe. Współgranie z matką naturą najpiękniej widoczne jest w jego najwspanialszym i wieńczącym wszystkie jego prace, projekcie - Hallgrímskirkji. Kolumny bazaltowe przy wodospadzie Svartifoss, w Parku Narodowym Skaftafell W jej budowie, artysta wyraźnie nawiązał do bazaltowych kolumn, które można spotkać np. przy wodospadzie Svartifoss, w Parku Narodowym Skaftafell. Guðjón starał się zmienić Reykjavík w miasto bardziej stylowe i atrakcyjne, w miasto o wyjątkowej architekturze opartej nie na zapożyczonym stylu z zagranicy, lecz na motywach naturalnych i tradycyjnych. Warto więc przejść się po islandzkiej stolicy i pooglądać prace Guðjóna Samúelssona. Ale nie tylko Reykjavík jest miejscem, w którym tworzył Guðjón. Nad Akureyri góruje katedra Akureyrarkirkja, również autorstwa Guðjóna Samúelssona.



Skomentuj ten artykuł na forum





Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved