O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Wspó³praca
Szko³a obowi±zkowa


Edukacja :: menu::

System edukacji

Przedszkole

Szko³a ¶rednia

Szko³y wy¿sze

Edukacja doros³ych



Informacje ogólne

Do szko³y obowi±zkowej uczêszczaj± uczniowie w wieku od 6 do 16 lat. D³ugo¶æ roku szkolnego, minimaln± ilo¶æ godzin nauki oraz przedmioty obowi±zkowe s± z góry narzucone przez ministerstwo. Rok szkolny trwa od 1 sierpnia do 31 maja. W roku jest minimum 170 dni lekcyjnych, ale wed³ug nowe kontraktu z nauczycielami bêdzie ich 180, nauka trwa 5 dni w tygodniu, a godziny, w których uczniowie siê ucz± to sprawa wewnêtrzna szko³y.
Prawo nakazuje rodzicom dopilnowania, aby dziecko zosta³o zapisane do szko³y i uczêszcza³o do niej. Tak¿e w³adze lokalne maj± obowi±zek to kontrolowaæ.

Szko³a obowi±zkowa sk³ada siê z dwóch poziomów (podstawowy i ni¿szy ¶redni), czyli nasza szko³a podstawowa i gimnazjum. Nie ma jednak wyra¼nej granicy miêdzy tymi dwoma etapami nauki. Prowadzone s± one w tej samej szkole. Do szko³y obowi±zkowej nie ma specjalnych egzaminów. Przyjmowane s± wszystkie sze¶ciolatki.

W³adze lokalne odpowiadaj± za naukê dzieci od 6-16 lat. P³ac± nauczycielom za nauczanie, a tak¿e za specjale szkolenia, uruchamiaj± szko³y, organizuj± nauczanie dzieci w szpitalach i dzieciêcych oddzia³ach psychiatrycznych. Szko³y s± zobowi±zane do dostosowania nauczania do indywidualnych zdolno¶ci i mo¿liwo¶ci uczniów. Uczniowie maja prawo do uczêszczania do szko³y w miejscu zamieszkania. Uczniowie niepe³nosprawni ucz± siê wspólnie z dzieæmi zdrowymi.
W³adze wydaj± materia³y edukacyjne, nadzoruj± prace szkó³ i postêpy uczniów, otaczaj± uczniów opiek± specjalistyczn±: doradców i psychologów.

Szko³a obowi±zkowa jest podzielona na 10 klas. Najbardziej powszechne s± trzy typy szkó³: szko³a, która ma wszystkie 10 klas, szko³a z klasami od 1 do 7 i szko³a z klasami od 8 do 10. Szko³y z klasami od 8 do 10 to czêsto szko³y ³±czone, uczêszczaj± do niej uczniowie z wiêcej ni¿ jednej szko³y w rejonie, które maj± klasy od 1 do 7. Rozmiar szkó³ ogromnie siê ró¿ni. Najwiêksze szko³y s± w stolicy i na jej obrze¿ach, licz± oko³o 800 uczniów. Poza Reykjavíkiem, w obszarach wiejskich, szko³y licz± czasem 10 osób. Po³owa szkó³ ma oko³o 100 uczniów. Szko³a obowi±zkow± jest koedukacyjna, uczêszczaj± wspólnie do niej ch³opcy i dziewczêta. Szko³y w mniejszych aglomeracjach maj± jednego nauczyciela, prowadzone s± zajêcia w tym samym czasie dla wszystkich dzieci niezale¿nie od wieku. Szko³y z miejsc bardziej zurbanizowanych musz± czasem dzieliæ równolatków na wiêcej klas, a uczniowie musz± chodziæ na lekcje na zmiany. W szkole czêsto organizowane s± ¶wietlice. Niektóre w³adze lokalne organizuj± dla uczniów zajêcia po lekcjach, aby mog³y dodatkowo siê uczyæ, bawiæ i rozwijaæ swoje zainteresowania.

Plan zajêæ

G³ówne cele:

  • przygotowanie uczniów do ¿ycia i pracy w ca³y czas rozwijaj±cym siê demokratycznym spo³eczeñstwie; wychowanie w tolerancji, zgodnie z chrze¶cijañskimi warto¶ciami i demokratycznym wspó³dzia³aniu,
  • osi±ganie tych celów w mo¿liwie jak najwiêkszej zgodzie z natur± i potrzebami uczniów, zachêcanie do rozwoju zdrowia i wiedzy indywidualnie ka¿dej jednostki,
  • danie uczniom mo¿liwo¶ci zdobywania wiedzy i umiejêtno¶ci, zaszczepienie chêci samodzielnego szukania wiedzy i samorozwoju; praca w szkole ma byæ fundamentem samodzielnego my¶lenia i prawid³owego ¿ycia spo³ecznego.

Ministerstwo wydaje specjalny Krajowy Program Nauczania dla szkó³, w którym definiowane s± g³ówne cele edukacyjne, ogólny program nauczania, obowi±zkowa siatka godzin, kalendarz roku szkolnego, okre¶la obowi±zki szkó³ i personelu w nich pracuj±cego. Personel szkolny ma obowi±zek stworzenia w³asnego rozk³adu zajêæ, bazuj±c na ogólnym programie nauczania.

W szkole obowi±zkowej jest 10 klas. Do szko³y nale¿y organizacja kalendarza szkolnego, umo¿liwiaj±cego zrealizowanie obowi±zkowej siatki godzinowej, ocenianie uczniów, organizacja zajêæ dodatkowych. Ilo¶æ godzin w szkole jest dostosowana do wieku uczniów.

Je¿eli chodzi o siatkê godzin. To w roku szkolnym 2001-2002 by³o to dla klas:

1-430 godzin
5-735 godzin
8-1037 godzin


W ci±gu 10 lat w szkole s± prowadzone zajêcia wed³ug nastêpuj±cych proporcji:

Islandzki19 %
Matematyka 17 %
Nauki przyrodnicze 9 %
Nauki spo³eczne i religia 10 %
Wychowanie fizyczne 10 %
Zajêcia humanistyczne i artystyczne 11 %
Jêzyki obce 11 %
Ekonomia 4 %
Technologie informatyczne i komunikacyjne 6 %
Zajêcia praktyczne 2 %


Pierwszych piêciu przedmiotów uczniowie ucz± siê przez ca³y okres od 1-9 klasy. Reszta przedmiotów wprowadzona jest stopniowo. W ostatniej, dziesi±tej klasie, wszyscy maj± jêzyk islandzkiego, matematyki, jêzyk angielski, duñski, nauki przyrodnicze, nauki spo³eczne, zajêcia praktyczne, wychowanie fizyczne i zajêcia wybieralne.

Nauczanie specjalne

W specjalny sposób uczone s± dzieci, których islandzki nie jest jêzykiem ojczystym, a tak¿e dzieci nies³ysz±cych i niedos³ysz±cych.
Uczniowie ucz± siê tego samego materia³u z tak± sama szybko¶ci±. Uczniowie, którzy maja k³opoty z islandzkim i matematyk± maj± lekcje wyrównawcze indywidualne lub w ma³ej grupie. Czasem s± tworzone tak¿e specjalne oddzia³y dla dzieci z trudno¶ciami.

Ocenianie

Nauczyciele i szko³y samodzielnie organizuj± egzaminy i inne formy sprawdzenia wiedzy, najczê¶ciej pisemnie. Nie ma jednego przyjêtego systemu oceniania, oceny mo¿e byæ wyra¿ona cyfr± i liter±, albo ocena mo¿e byæ opisowa pisemna lub ustna. Raporty na temat uczniów s± opracowywane regularnie co pewien czas oraz na koniec ka¿dego roku szkolnego.
W ostatnim dziesiêcioleciu uczniowie w ostatnim roku swojej nauki zdaj± ogólnokrajowy egzamin z islandzkiego i matematyki, angielskiego i duñskiego. Egzaminy te s± organizowane, u³o¿one i oceniane przez Instytut Badañ Edukacyjnych. Wystawiane s± oceny od 1-10, przy czym 10 to ocena najwy¿sza. Celem tych egzaminów jest po pierwsze sprawdzenie stanu wiedzy uczniów po szkole podstawowej, a po drugie pomoc uczniom w wyborze typu zajêæ w szkole ¶redniej. Po skoñczeniu szko³y obowi±zkowej uczniowie otrzymuj± ¶wiadectwo, na którym s± ostateczne oceny ze wszystkich przedmiotów ukoñczonych w 10 klasie i z egzaminu koñcowego.
W klasach od 4-7 s± przeprowadzane dwa ogólnokrajowe egzaminy sprawdzaj±ce z islandzkiego i matematyki.

Nauczyciele

W pierwszym etapie szko³y obowi±zkowej w klasach od 1-7 jeden nauczyciel naucza w jednej klasie z wiêkszo¶ci przedmiotów. W klasach 8-10 nauczyciele ucz± jednego lub paru przedmiotów w ró¿nych klasach. Nauczyciele mog± nie kontynuowaæ przedmiotu w danej klasie w roku nastêpnym. Nauczyciel ucz±cy w szkole obowi±zkowej musi mieæ zdan± maturê lub egzamin jej równowa¿ny i 3 letnie (lub 4-letnie w trybie zaocznym) studia nauczycielskie. Nauczycielami na etapie szko³y podstawowej mog± równie¿ podj±æ absolwenci Uniwersytetu islandzkiego z tytu³em BA lub BS (studia 3 lub 4 letnie) z praktyk± nauczycielsk± trwaj±ca jeden rok lub semestr.
Nauczyciele s± zatrudniani przez w³adze lokalne na ca³y lub pó³ etatu. Co rocznie s± organizowane specjalistyczne kursy, które podnosz± kwalifikacje nauczycielskie. Uczestnictwo w tych kursach nie jest obowi±zkowe.