O portalu Radio Forum Archiwum Porady Czat E-mail Współpraca
Edukacja dorosłych


Edukacja :: menu::

System edukacji

Przedszkole

Szkoła obowiązkowa

Szkoła średnia

Szkoły wyższeIstnieją szkoły wieczorowe dla dorosłych oraz centra kształcenia ustawicznego na poziomie szkoły średniej. W takiej szkole uczestnicy płacą część kosztów nauki, część pokrywa budżet państwa. Istnieje także możliwość nauki zaocznej. Różne kursy edukacyjne są organizowane przez szkoły prywatne, firmy i stowarzyszenia. Związki zawodowe, firmy i instytucje mogą opłacać czesne szkół, do których uczęszczają ich pracownicy.

Szkoły oferują naukę wieczorową dla maturzystów, którzy ukończyli 18 lat, a chcialiby dokończyć szkołę średnią. Program składa się z programu ogólnokształcącego i zawodowego.
Centrum kształcenia ustawicznego prowadzi zajęcia w różnych miejscach w Islandii. Współpracują one z szkołami średnimi, wyższymi, władzami, pracownikami, pracodawcami i prywatnymi przedsiębiorcami.

Szkoły zaoczne są oferowane na poziomie szkoły średniej i wyższej, na przykład w College'u Praktyki Zawodowej w Akureyri, Uniwersytecie Islandzkim, Uniwersytecie w Reykjaviku i Uniwersytecie w Akureyri. Wyższa Szkoła Pedagogiczna organizuje 4 letnie studia nauczycielskie dla dorosłych, dla osób pracujących na pół etatu. Oferuje on mieszane studia, które są połączeniem studiów zaocznych z dziennymi. Instytut Kształcenia na Uniwersytecie Islandzkim oferuje ludziom dorosłym różne zajęcia, trzy semestralną szkołę biznesu i administracji, jednoroczne studia administracji przetwórstwa rybnego, dwuletnie studia wyceny majątku, terapii rodzinnej, ekonomii i administracji ośrodków zdrowia. Uczelnie oferują różnego rodzaju kursy i takie, które pomogą w pracy i takie czysto hobbystyczne.
Szkoła wieczorowa uruchamiane przez władze lokalne prowadzi różne zajęcia, na przykład lekcje języka. Szkoły prywatne, najwięcej w stolicy, oferują zajęcia dla dorosłych z ICT, języka i kursów zainteresowań.