10.04.2004r.

Páskar - Wielkanoc

Islandzka nazwa Wielkiej Nocy, Páskar, wywodzi się z języka hebrajskiego, zmodyfikowana została następnie nieco przez grekę, łacinę i niemiecki.

W czasach przedreformacyjnych, Wielkanoc trwała aż 4 dni. Po reformacji zredukowano ją do trzech, a następnie do dwóch, po roku 1770. Sama Wielkanoc trwa teraz dwa dni, ale Islandczycy nie 'dali się' i zawsze na te święta mają długą przerwę od pracy. Trwa ona nawet dłużej niż bożonarodzeniowa, bo wolne od pracy dni rozpoczynają się już w czwartek. Wyspiarze mają więc aż 5 dni świątecznych ferii: czwartek (Skrídagur), Piątek (Föstudagurinn Langi), Wielkanoc (Páskadagur) i Poniedziałek Wielkanocny (Annar í Páskum). Wielkanoc jest oficjalnym świętem państwowym.

Przed reformacją, popularne były procesje podczas mszy wielkanocnej, zapalano również w kościołach ognie, które błogosławił ksiądz. Zwyczaj ten utrwalił się potem, jako ceremonia błogosławienia świec. Ze względu na charakter życia Islandczyków, ich wielkanocny posiłek różnił się dość mocno od tych spożywanych w innych krajach. Zamiast dań mięsnych, królowały luksusowe posiłki z kaszy i zbóż, gdyż "sezon baraniny" rozpoczynał się dopiero wiele tygodni po Wielkanocy.

Podobnie, jak w przypadku Wielkiego Piątku, Wielkanoc była dobrą okazją do znajdowania cudownych kamieni. Jednym z możliwych do znalezienia właśnie w Wielkanoc, był kamień życzeń (óskasteinn). W tym czasie, poruszanie się po krainach zamieszkałych przez trole i inne nadprzyrodzone stworzenia było ułatwione, gdyż wszystkie one spały.

Islandzkie źródła z XIX w. mówią też o bardzo ciekawym zjawisku "słonecznego tańca" w niedzielę wielkanocną, dokładnie w momencie rezurekcji. Prawdopodobnie jest to zjawisko iluzji optycznej, spowodowanej przez światło słoneczne, przechodzące przez warstwę atmosfery o różnej temperaturze.

Wielkanocne jajka są raczej nowym zwyczajem świątecznym. Na Islandii kury były rzadkością, a dodatkowo okres znoszenia jaj przypadał na drugą połowę roku. Z tego powodu, substytutem wielkanocnego jajka, stała się jego czekoladowa "replika". Czekoladowe jajko (páskaegg) to obecnie najpopularniejszy symbol świąt na Islandii.


Archiwum nadchodzących wydarzeń

Skomentuj tę wiadomość na forum


Przeczytaj także:

Wielkanocne przysmaki - súkkulaðipáskaegg [08.04.2004, artykuły]








Copyright © 2003-2006 ICELAND.PL
Wszelkie prawa zastrzezone - All rights reserved